Halk Eğitim Merkezi Sitemize Hoşgeldiniz, 19 Şubat 2018

Kadrosuz Usta Öğretici Nedir? Nasıl Olunur

Kadrosuz Usta Öğretici Nedir? Nasıl Olunur

Kadrosuz Usta Öğretici Her Derecedeki Eğitim Ve Öğretim Kurumları, Okullar, Kurslar Veya Yaygın Eğitim Yapan Benzeri Kuruluşlarda Öğretmen Yada Öğretim Üyesi Bulunamadığı Durumlarda Görevlendirilebilirler. Usta Öğretici Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Kurumlarda, Örgün Ve Yaygın Eğitim Kurumlarında, Kurs Ve Seminerlerde Göre Alan Personele Denilmektedir. Usta Öğreticiler Birden Fazla Kurumda Görev Alabilirler.
Kadrosuz Usta Öğretici Denilince Akla Öncelikle Halk Eğitim Merkezlerinde Görevli Öğreticiler Gelir. Usta Öğreticiler Halk Eğitim Merkezleri, Belediyeler Tarafından Açılan Kurslarda (İSMEK, KOMEX, BELMEK, İZMEB) Görev Alabilirler. Ayrıca 153 Meslek Dalındaki İşyerlerinde Çırak Çalıştıranların İşyerinde Usta Öğretici Çalıştırmak Zorunludur.

Alanında Usta Öğreticilik Belgesi Sahibi İseniz Halk Eğitim Merkezlerinde Görev Almak İstiyorsanız Yapmanız Gereken Kurumların Resmi Sitelerindeki Duyurular Bölümünü Takip Etmektir. Usta Öğretici Başvuruları Kuruma Göre Değişmekle Birlikte Ağustos Ayında Başlayıp, Ekim Ayına Kadar Devam Etmektedir. Yıl İçerisinde Kurumlar Duyurular Bölümünden Alımları İlan Etmektedirler. Başvuruda Bulunmak İstediğiniz Kuruma İstenilen Belgelerle Şahsen Başvuruda Bulunmalısınız.

Kadrosuz Usta Öğretici Başvurularında Öncelikle Alanında Lisans, Ön Lisans, Meslek Lisesi, Orta Öğretim Mezunu Olup Ustalık/Usta Öğreticilik Belgesi Sahipleri, İlkokul Mezunu Olup Alanında Ustalık/Usta Öğreticilik Belgesi Sahipleri, Lise Mezunu Olup Alanında En Az 800 Saat Eğitim Aldığını Gösteren Belge Sertifika Sahipleri, Unutulmaya Yüz Tutmuş El Sanatları İçin Yukarıdaki Şartları Taşıyan Aday Bulunamamışsa Çevresinde Alanında Ustalığı Kabul Görmüş Adaylar Başvuruda Bulunabilir.

Haftalık Çalışma Saatleri
Resmi Görevi Bulunan Usta Öğreticiler Haftada En Fazla 10 Saat, Resmi Görevi Bulunmayan İse Haftada En Fazla 40 Saat Çalışabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Usta Öğretici Belgesi Kursu
Alanında Ustalık Belgesi Sahibi Olanlar Mesleki Eğitim Merkezlerinde Yıl Boyunca Açılan İş Pedagojisi Kurslarına Katılarak Usta Öğretici Belgesi Sahibi Olabilirler. Her Hangi Bir Alanda Ustalık Belgeniz Yok İse Öncelikle Ustalık Belgesi Sahibi Olmalısınız. Usta Öğreticilik Kursunun Eğitim Süresi 40 Saattir.

153 Meslek Dalında Kendine Ait Bir İşyeri Açmak İsteyenlerin Ustalık Belgesi Sahibi Olması Veya Yanında Ustalık Belgesi Sahibi Birinin Çalışıyor Olması Gereklidir. İşyerlerinde Çırak Çalıştırılabilmesi İçin İse İşyeri Sahibinin Usta Öğreticilik Belgesi Sahibi Olması Yada Yanında Usta Öğretici Belgesi Sahibi Birinin Çalışıyor Olması Gereklidir.

Usta Öğretici Olabilmek İçin Aranılan Şartlar
TC Vatandaşı Olmak (Yabancı Uyruklular Bakanlar Kurulu Kararı İle Görev Alabilir)
En Az 18 Yaşında Olmak
Kamu Haklarından Mahrum Olmamak. Ağır Hapis Cezası Alanlar, 6 Aydan Daha Fazla Hapis Cezası Alanlar Yada Affa Uğramış Olsalar Da Rüşvet, Hırsızlık, İrtikap, Dolandırıcılık, İhtilas, Sahtecilik, İnancı Kötüye Kullanma, Dolaylı İflas Gibi Yüz Kızartıcı Bir Suçtan Dolayı Hapis Cezası Alanlar Usta Öğretici Olamazlar.
Erkek Adaylar İçin Askerlikle İlişkisi Bulunmamak. Askerliğini Yapmış Olmak Yada Erteletmiş Olmak.
Usta Öğreticilik Görevini Yapmasına Engel Bir Özrü Olmamak. Akıl Sağlığı Ve Vücut Sakatlığı Bulunmamak. (Ancak Bu Madde Özürlülere Yönelik Açılan Kurslarda Aranmayabilir)
Usta Öğretici Olabilmek İçin En Az İlkokul Mezunu Olmak, İlkokul Ve İlköğretim Mezunları İçin Ustalık Alanlarında En Az 11 Yıl, Orta Dereceli Okulların İkinci Devresinden Yada Yüksek Öğretim Kurumlarından Mezun Olanlar İçin İse En Az 4 Yıl Alanında Ustalık Yapmış Olduğunu Belgelendirmeleri Gereklidir.

Autocad Bilgisayar Destekli Proje Çizim Kursu Usta Öğreticisi Şartları
Makine Eğitimi (Tasarım Ve Konstrüksiyon Teknolojisi Programı), Yapı Öğretmenliği, Otomotiv Öğretmenliği, Mobilya Ve Dekorasyon Öğretmenliği, İç Mimarlık, İnşaat Mühendisliği, Mimarlık, Tasarım Konstrüksiyon Öğretmenliği, Yapı Ressamlığı Öğretmenliği, Talaşlı Üretim Öğretmenliği, Yapı Ressamlığı, Makine Resmi Ve Konstrüksiyon Öğretmenliği Lisans Mezunları.
Makine Resmi Ve Konstrüksiyon, Bilgisayar Destekli Çizim, Makine, Bilgisayar Destekli Teknik Çizim, Yapı Ressamlığı Ön Lisans Mezunları.
Mezuniyet Şartı Dışında Autodesk Autocad, Autodesk İnvertor Programlarını Bilinmesi Şarttır.

Ev Yemekleri Hazırlama Kursu Usta Öğreticisi Olma Koşulları
Aile Ve Tüketici Bilimleri, Ev Yönetimi Öğretmenliği, Aile Ekonomisi Ve Beslenme Öğretmenliği, Aile Ve Tüketici Bilimleri Öğretmenliği, Aile Bilimleri Ve Tüketici Öğretmenliği, Ev Ekonomisi Lisans Mezunu Olmak.

Etiketler:


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Serkan dedi ki:

  Elektrik ogretmenligi lisans mezunuyum usta ogreticilik yapabilir miyim ?

  1. elektrik elektronik teknolojisi alanında http://hbogm.meb.gov.tr/modulerprogramlar/?q=17&alan=Elektrik-Elektronik%20Teknolojisi açılan bazı kurslarda görev alabilirsiniz.

 2. cem ürer dedi ki:

  merhaba ben halk eğitim merkezinden 2012 senesinde arıcılık kursunu bitirerek belgemi aldım halen arıcılık ile uğraşıyorum halk eğitim merkezlerinde arıcılık eğitimi verebilirmiyim bilgi rica ediyorum teşekkürler

  1. arıcılık kursunu veteriner hekimler ve zootekni lisans mezunları verebilir.

 3. Büşra dedi ki:

  Merhaba ben dış ticaret önlisans mezunuyum halk eğitim merkezlerinde usta öğretici olarak görev alabilir miyim?

  1. bildiğim kadarıyla halk eğitimde dış ticaret uzmanlığı kursunu sadece Muhasebe ve Finansman Öğretmenliği mezunları açabiliyor…

 4. Ayla dedi ki:

  Merhaba ben sosyoloji mezunuyum ve ayrıca aile danışmanlığı sertifikam var.halk eğitim merkezlerinde aile çocuk eğitimi verebiliyorum usta öğreticilik belgesi olmadan?

  1. o alanda ustalık belgesi bulunmuyor. ustalık belgesi sadece 3308 sayılı mesleki eğitim kapsamındaki meslek dallarında veriliyor.

   1. Ayla dedi ki:

    Yaşlara göre çocuk eğitimi verebilmek için ne yapmamız gerekiyor

    1. aşağıdaki şartları taşıyanlar halk eğitim merkezlerinde şahsen başvuruda bulunabilir, usta öğretici başvuruları halk eğitim merkezine göre değişmekle birlikte çoğunlukla ağustos ve eylül aylarında alınır, yıl içerisinde usta öğretici alımı yapan halk eğitim merkezleri de bulunabilir.

     Çocuk Gelişimi Ve Eğitimi Alan Öğretmenleri Ve/Veya Okul Öncesi Eğitim Öğretmenleri
     Çocuk Gelişimi Ve Eğitimi Alan Öğretmeni Ve Okul Öncesi Eğitimi Öğretmeni Olarak Atamaya Esas Lisans Programlarından Mezun Olanlar
     Merkezlerde yeterli sayıda öğretmen veya kadrolu usta öğretici bulunmaması durumunda ihtiyaç, ek ders ücreti karşılığında görev yapacak ücretli uzman ve usta öğreticilerden karşılanır. Ek ders ücreti karşılığında uzman ve usta öğretici görevlendirilmesinde; öncelikle çevredeki yüksek öğretim kurumlarında görevli öğretim üyesi, öğretim görevlileri, alan uzmanları, örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli öğretmenler ve diğer resmî ve özel kurum ve kuruluşlarda çalışan uzman kişiler, emekli; öğretim üyeleri, öğretim görevlileri, alan uzmanları, öğretmenler ve kadrolu usta öğreticiler ile Bakanlığa bağlı yaygın eğitim kurumlarında en az iki kurs dönemi başarılı şekilde uzman ve usta öğreticilik yapmış olanlar, öğreticilik yapabilme yeterliliğine sahip olup herhangi bir kurum ve kuruluşta veya kendi adına sigortalı çalışanlardan karşılanır.

 5. Songül dedi ki:

  Merhaba
  Ben önlisans muhasebe bölümü mezunuyum
  İğne oyasından sertikalarım var.
  Usta öğretici belgesi alamıyorum düz lise çıkışlı
  Olduğum için şartlar ağır. Hiçbir şekilde halk eğitimlerde usta öğreticilik yapamaz mıyım.
  Şimdiden duyarlılığınız için teşekkürler…..

  1. mesleki eğitim merkezlerinden alma dışında sadece almak istediğiniz alanda ön lisans bitirip 1 yıl alanında çalıştıktan sora ustalık belgesi alınabilir.

 6. havva dedi ki:

  Merhaba ben tarih Bölümü mezunuyum formasyonumda var.halk eğitimde osmanlıca dersi verebiliyor muyum mümkün mü acaba?

  1. tarih lisans bölümü mezunu olup formasyon belgesi olanlar osmanlıca kursu açabilir.

 7. Mercan dedi ki:

  Merhaba, çocuk gelişimi lisans öğrencisiyim halk eğitimde kurs açabilirmiyim? Teşekkürler

  1. önceden 3 ve 4. sınıf öğrencileri kurs açabiliyordu halen açılabiliyor mu halk eğitim merkezine sorunuz.

 8. nilufer dedi ki:

  Merhaba,Kadıköy halk egitimi merkezinde
  ustaögreticilik yaptım ve önlisans diploması ile sertifikalarım mevcut usta ogreticilik seminerine bir defaya mahsus olmak uzere katılmıs fakat kadroya mevcut kontenjan durumundan dahil olamamıstım tekrar ögreticilik yapabilmek için ne yapmalıyım bilgilendirirseniz sevinirim ilgilerinize simdiden cok tesekkurler…

  1. usta öğretici olarak görev almak istenilen halk eğitim merkezinin usta öğretici başvuru tarihlerinde arasında şahsen başvurulmalıdır.

 9. Nergiz dedi ki:

  Merhaba Atatürk kız meslek lisesi mezunuyum alanimda belediyenin açmış olduğu kurslardan sertfilalarim var ayrıca usta ögretici belgem de var nerelere basvurmam gerekiyor

  1. usta öğretici olarak görev yapmak istediğiniz halk eğitim merkezinin usta öğretici başvuru tarihleri arasında halk eğitim merkezine şahsen başvuruda bulunmalısınız.

 10. Tuğçe dedi ki:

  Merhabalar. lise halkla ilişkiler ve organizasyon bölümü ve önlisans halkla ilişkiler ve tanıtım bölümü mezunuyum. ilgili branşlar için, var ise; kadrolu ve/veya kadrosuz usta öğretici olmak için ustalık belgesi almam gerekiyor mu?

  1. halkla ilişkiler ve organizasyon alanında açılan kurslar için usta öğretici olarak başvurabilirsiniz. http://hbogm.meb.gov.tr/modulerprogramlar/?q=27&alan=Halkla%20%C4%B0li%C5%9Fkiler%20ve%20Organizasyon%20Hizmetleri

   1. Tuğçe dedi ki:

    bütün bu bölümlere başvurmak için nasıl bir yol izlemeliyim? yüz yüze mi başvurmalıyım?
    başvurduğumda süreç kursa gösterilen rağbete göre mi yoksa usta öğretici açığına göre mi şekilleniyor?

    1. kursun açılması için en az 12 kişinin kursa ön kayıt olması gerekir. başvurular çoğunlukla şahsen yapılıyor, bazı halk eğitim merkezleri online başvuru alıp belgeleri elden teslim edilmesini istiyor.

 11. Zeliha dedi ki:

  Meraba ben meslek lisesi çocuk gelişimi ve eğitimi ve önlisans sosyal hizmet mezunuyum.Halk eğitimde kurs açabilir miyim veya usta öğretici olarak herhangi bir bransta çalışabilir miyim?

   1. Zeliha dedi ki:

    cumartesi ve pazar gunleride çalışma oluyor mu ve bu kac saat oluyor?

    1. hafta sonu kurs açılırsa olabilir, günde an fazla 8 saat.

 12. tugba dedi ki:

  merhabalar ben açık ogretim cocuk gelişim liseden yeni mezun oldum halk eğitim ismek vb kurumlarda usta öğretici olablirmyim usta öğretici olmak icin ne yapmam gerek.

  1. en az alanınızda ön lisans mezunu olmanız gerekli.

  2. alanınızda en az 2 yıllık ön lisans mezunu olmanız gerekli.

 13. tugba dedi ki:

  merhabalar ben cocuk gelişim lise mezunuyum ismek yada halk egitimde ogretmenlik yapmak istiyorum usta ogretici sinavina girip bu yerlerdeogretmenlik yapablirmyim yapmam icin neler gerekli.

 14. Mahmut dedi ki:

  Merhaba ben geleneksel el sanatları onlisans mezunuyum. Kendime bir is yada gorev bulmak icin neler yapmaliyim nasil olacak yardimci olabilirmisiniz

  1. halk eğitim merkezlerinde el sanatları alanında açılan kurslar için usta öğretici olarak başvurabilirsiniz. her halk eğitim merkezinin usta öğretici başvuru tarihleri farklıdır, her kurum kendi başvuru tarihini ilan eder. çoğunlukla başvurular temmuz, ağustos ve eylül aylarında alınır. başvuru için gerekli belgeler ile kuruma şahsen başvurulur. http://www.hemhalkegitim.com/halk-egitim-merkezi-usta-ogretici-basvuru-formu/

 15. Selin dedi ki:

  Merhaba,
  Ben kimya bölümü lisans mezunuyum.
  1.Halk eğitim merkezinde kimya ile ilgili usta öğreticilik yapabilir miyim?
  2.HEM’de başka herhangi bir branştan kurs görüp usta öğretici olabilir miyim?
  Aydınlatırsanız çok sevinirim.

 16. Nur dedi ki:

  Meraba Ben beden eğitimi öğretmenliği mezunuyum halk eğitim merkezlerinde usta öğretici olabilir miyim?

  1. spor alanındaki kurslarda görev alınabilir.

 17. busra dedi ki:

  Merhaba ben psikolojik danismanlik mezunuyum acaba halk egitim merkezlerinde kurs acma veya calisma olanagim var mi?

  1. Rehber öğretmen olarak görev alınabiliyor.

   1. Cgl dedi ki:

    Merhaba felsefe mezunu olup rehberlik sertifikası ( m.e.b )olanlarda rehber öğretmenlik yapabilir mi

    1. rehberlik sertifikası olanlar yapabilir.

 18. Nur dedi ki:

  Merhaba ben bankacılık ve sigortacılık önlisans mezunuyum usta ogretici olabilir miyim

  1. halk eğitim merkezlerinde o alanda bir kurs şuan için açılmıyor.

 19. sema dedi ki:

  Mrb ben İngilizce bölümüm halk eğitim kurslarında usta öğreticilik yapabilir miyim?

  1. halk eğitim merkezlerinde ingilizce kursu açabilmek için öncelik sıralaması.
   A. Öncelikli olarak yaygın eğitim kurumlarına İngilizce öğretmeni olarak atanmış öğretmenler.
   B. Yaygın eğitim kurumunun kadrolu İngilizce öğretmeni bulunmadığı takdirde Millî Eğitim Bakanlığı’nda İngilizce öğretmeni olarak atanmış öğretmenler görevlendirilir.
   C. Programın uygulanmasında Millî Eğitim Bakanlığı’nda İngilizce öğretmeni olarak atanmış öğretmenlerden yararlanılamadığı durumlarda aşağıdaki niteliklere sahip öğretmenler görevlendirilebilir:
   1) Millî Eğitim Bakanlığı dışından görevlendirilecek öğretmenler için üniversite veya fakültelerin yabancı dil bölümlerinden İngilizce mezun olanlardan öğretmenlik formasyon bilgisine sahip olduğunu belgelendirenler.
   2) Üniversite veya fakültelerin diğer bölümlerinden mezun olanlar için;
   a) Öğretmenlik formasyon bilgisine sahip olduğunu ve KPDS/ÜDS/YDS’den 80 ve üzeri puan aldığını veya ÖSYM tarafından “Yabancı Dil Sınavları Eşdeğerlikleri” esas alınarak, diğer uluslararası sınavlarla KPDS/ÜDS/YDS’de 80 ve üzeri puana denk gelen İngilizce dil bilgisine sahip olduğunu belgelendirenler.
   b) Öğretmenlik formasyon bilgisine sahip olmayanlar için;
   i) İngilizce dil eğitimi verebileceğine dair uluslararası geçerliliği olan dil öğretim sertifikası ile birlikte ve KPDS/ÜDS/YDS’den 80 ve üzeri puan aldığını veya ÖSYM tarafından “Yabancı Dil Sınavları Eşdeğerlikleri” esas alınarak, diğer uluslararası sınavlarla KPDS/ÜDS/YDS’de 80 ve üzeri puana denk gelen İngilizce dil bilgisine sahip olduğunu belgelendirenler.
   ii) Yabancı dilde İngilizce öğretim yapan yüksek öğretim kurumlarından mezun olup KPDS/ÜDS/YDS’den 80 ve üzeri puan aldığını veya ÖSYM tarafından “Yabancı Dil Sınavları Eşdeğerlikleri” esas alınarak, diğer uluslararası sınavlarla KPDS/ÜDS/YDS’de 80 ve üzeri puana denk gelen İngilizce dil bilgisine sahip olduğunu belgelendirenler.
   D. Yukarıda sayılan özelliklerde eğitici bulunamadığı hallerde, söz konusu eğiticilerden KPDS/ ÜDS/ YDS’ den 60 ve üzeri puan aldığını belgeleyenler.

 20. Gizem Merve dedi ki:

  Merhabalar;
  Ben meslek lisesi yiyecek ve içecek mezunuyum ön lisans olarak da turizm ve otel işletmeciliği bitirdim bu bölümlerde mezun usta öğretici olunabilir mi? Bu konuyla ilgili bilgi verirseniz çok sevinirim. Teşekkürler.

  1. Halk eğitim merkezlerinde yiyecek ve içecek hizmetleri alanında açılan bazı kurslarda usta öğretici olarak görev alabilirsiniz. örnek bulaşıkçı meydancı. http://hbogm.meb.gov.tr/modulerprogramlar/?q=70&alan=Yiyecek%20%C4%B0%C3%A7ecek%20Hizmetleri

 21. abdullah kara dedi ki:

  Belediye konservatuvarından katılım belgesi alanlar kadrosuz usta öğretici olur mu böyle çalışanlar var bakanlık kesinlikle olmaz diyor ama bazı halk eğitimler çalıştırıyor öğrençiler memnun olmasa da bunula ilgili derneginiz bilgi sunmasını istiyorum. Burada çok büyük üsulsüzlük yapılmaktadır. bunu açilen açıklanması lazım iyi çalışmalar

  1. Usulsüzlük konusunu resmi kurumlara iletmeniz gerekir. müzik ve gösteri sanatları alında açılan kurslarda usta öğretici alım sıralaması aşağıda belirtilmiştir.
   EĞİTİMCİLER
   1.Programın uygulanmasında Müzik ve Gösteri Sanatları alanında eğitim almış ve tercihen sektör deneyimi olan alan öğretmenleri görev almalıdır.
   2.Programın uygulanmasında gerektiğinde Müzik ve Gösteri Sanatları alanında sektör deneyimi olan teknisyen ve meslek elemanlarından yararlanılabilir.
   3.Usta öğretici; bu programla ilgili modül ve yeterlikleri almış olmalıdır.

 22. Fatmanur dedi ki:

  Merhaba ben isletme lisans mezunuyum fakat takitasarimi usta öğretici olmak istiyorum. 4 aydır taki kursuna gidiyorum ama bu alanda kariyer yapmak hedefim. Neler yapmam nasıl bir yol izlemem gerekir.

  1. Alanında Lisans Ve Ön Lisans Mezunları Dışında Dekoratif El Sanatları Ustalık Ve Usta Öğreticilik Belgesi, Takı İmalatı Ustalık Veya Usta Öğreticilik Belgesi, Liselerin Takı İmalatçısı Ve Kuyumculuk Bölümleri Mezunları. Ustalık Ve Usta Öğreticilik Belgesi Mesleki Eğitim Merkezlerinden Alınır.

 23. sibel dedi ki:

  Merhaba,
  Ben Güzel Sanatlar yüksek okul mezunuyum. Tığ işi örgü oyuncak ( amigurumi ) yapıyorum. İngilizce kitap yazdım. 4 yıldır bu işle uğraşıyorum. Her şeyi kendim öğrendim. Usta oldum. Yazdığım e-book lar dünyadaki pek çok insana ulaştı. Şimdi ülkemde bu sanatı öğretmek istiyorum. Fakat bu konuda bana kim usta öğretici belgesi verecek. Nasıl bir yol izlemeliyim. Kim ile görüşmeliyim. Aydınlatırsanız çok sevinirim.
  Sibel

  1. Ustalık Belgesi Mesleki Eğitim Merkezleri (MEM) Tarafından Verilir, Buradan Bilgi Alabilirsiniz. Ustalık Belgesi Alabilmek İçin Mesleğin Çalışılan İlde 3308 Sayılı Kanunun Kapsamında Olması Gereklidir. Kanun Kapsamında Olmayan Meslek Dallarında Kalfalık Ve Ustalık Belgesini İlgili Meslek Odaları Verir.

Yorum Yaz